Paintless Dent Repair

PDMR - future technology


Přibyl na vašem novém voze už po roce nový důlek nebo promáčklina? Oprava v autorizovaném servisu mnohdy představuje demontáž, výměnu či lakování celého dílu - jistě, s havarijní pojistkou a spoluúčastí řešitelná situace (v případě spoluúčasti téměř vždy řádově několik tisíc). Navíc situace se může snadno třeba hned po týdnu opakovat.

Řešení

Existuje rychlé, levné a mobilní řešení takového poškození formou PDR (Paintless Dent Repair) opravy, bez jakékoli demontáže čalounění nebo dílů. Běžná oprava PDR spočívá ve vytažení deformace zvenku s následným pečlivým vyhlazením - jemným vyklepáním pod PDR lampou. Měřením lze ukázat , že síla na povrch krátkodobě dosahuje až 15 N/cm² (15 kg na přísavku o průměru 3,5 cm). Vytažení zvenku může způsobit nevratné poškození laku (popraskání nebo dokonce odtržení), zejména jeho první lesklé vrstvy, což představuje fatální výsledek opravy. Toto riziko je možné eliminovat na nulu i u přelakovaných nebo poškozených povrchů. Technologií PDMR lze kontrolovat teplotu v kombinaci s tlakem (nejde opět o rizikový indukční ohřev), bez demontáže jakýchkoli dílů - např. uprostřed dveří nebo střechy.

Cena

Oprava trvá řádově max. hodiny (záleží na velikosti deformace) a přijde vás několikrát levněji než v servisech s mnoha zaměstnanci a administrativou. Za průměrný běžný důlek 1 × 1 až 2 × 2 cm zaplatíte cca 1000 Kč. Stejně tak u mělčí větší promáčkliny. U větších deformací půjde o rozmezí mezi 1000 - 3000 Kč. Cena bude každopádně mnohem menší, než při demontáži čalounění, výměně celého dílu nebo kytování, broušení a lakování. Výsledek? Uvedení povrchu do původního tvaru, na němž není poznat předchozí deformace.

Závěr

Vyrovnání důlků a deformací je patrné na první pohled a zvyšuje hodnotu vašeho vozu více než jen o cenu PDR opravy. Pokud máte garáž, vjezd, dvůr (nejlépe), přijedu a věc vyřídím.